2014 Presentations Night success

details

posted on
Tue 9 Dec 2014
posted by
Heidi Walton

options

The 2014 offbeach and offshore sailing winners were awarded at the Whitsunday Sailing Club’s presentations event on Saturday night.

The major awards were presented throughout the evening with Jenny Stratford receiving ‘Club Person of the Year’ and Heather Sutton being awarded ‘Yachtsperson of the Year’.

In the offbeach section, the perpetual trophies were awarded to junior and senior sailors and certificates were presented to those who complete the ‘learn to Sail’ courses.

Meanwhile, the divisional winners for the offshore club series, including the club championship, offshore series, summer series, winter series, XXXX series, challenger’s cup, Toohey’s two-handed series and the Marlin Marine series, were presented.

Whitsunday Sailing Club wishes to congratulate all winners and everyone who has been involved in the 2014 sailing season and looks forward to the 2015 sailing season.

See more images

 

2014 WINNERS

Club Person of the Year – Jenny Stratford

Yachtsperson of the Year - Heather Sutton

 

OFFBEACH

David Dias Most Improved Junior – Cameron Brown

Video Ezy Junior Sports Person – Eva Lorenz & Jasmin Tickle

Treasure Trophy for Junior Club Champion – Aiden Gummow & Hamish Swain

Junior Skippers Award – Zoe Armstrong and Ned Sleight

Jonathan Fuller Memorial Trophy – Brendan Hoffman & Lachlan McConnel

Senior Offbeach Club Champion – Luke Mairs

iSail Whitsundays Class Achievement Award – Hamish Swain & Aiden Gummow

Best Youth Crew – Lachlan McConnel

Best Youth Skipper – Brendan Hoffman

Green Fleet – Bonnie Syme

Stern Chaser Offbeach Series – Tessa Munster

Best First Season Skipper – Aochi Dibbin
 

OFFSHORE SERIES DIVISIONAL WINNERS

Twilight Series – Quickskips - Peter Millar (division one), QMS - John Galloway, (division two), Kameruka - Mark and Bob Beale (division three)

Club Championship – Quickskips – Peter Millar (division one), Wobbly Boot – Craig Piccinelli (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

Offshore Series - Quickskips – Peter Millar (division one), Wobbly Boot – Craig Piccinelli (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

Summer Series – Chill Pill – Wayne Bloomer (division one), Wobbly Boot – Craig Piccinelli (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

Winter Series – Quickskips – Peter Millar (division one), Twister – Kevin Fogarty (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

XXXX Series – Twister – Kevin Fogarty (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

Challengers Cup - Quickskips – Peter Millar (division one), Wobbly Boot – Craig Piccinelli (division two), Anthea – Dewi Hughes (division three)

Two-Handed Series – Treasure 8 - Rob Davis (division two), Masquerade – Tom Vujasinovic (division three)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Marlin Marine Series – Chill Pill – Wayne Bloomer (division one), Treasure VIII – Harold Menelaus (division two)